Oturum Aç

 Sıkça Sorulan Sorular

Ortodonti sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Dişler​in üzerine yapıştırılan diş tellerinin (braket) tedavi boyunca dişlerin yüzeyinde düzgün şekilde durması, ortodontinin başarısı açısından önemlidir. Bu nedenle, tedavi boyunca bazı gıda ve içecekleri tüketmemeniz veya küçük parçalar halinde bölerek dikkatli yemeniz gerekmektedir. Bunlar;

 Kuruyemiş, akide şekeri, kabuklu fındık gibi sert dokulu gıdalar.

Elma, erik, yenidünya ve ayva gibi meyveler veya çekirdekli zeytinler.

 Sakız, lokum, şekerleme, jelibon gibi diş tellerine yapışacak ve temizlenmesi zor gıdalar.

Gazoz, kola ve diğer asitli içecekler.

Cips gibi atıştırmalıklar.

 

Teller konuşmamı etkiler mi?
Diş telleri, takıldıktan 1 hafta sonra ağız içinde varlığını kabul ettireceği için herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır. Bu nedenle diş telleri varken rahatlıkla konuşabilirsiniz. Dişlerin arka yüzeyine yerleştirilen teller içinse dil teması görüleceği için seslerin çıkarılmasında çeşitli zorluklar yaşanabilir.Ortodontik tedavinin başlangıcı ile nelerle karşılaşabilirim?
İlk bir hafta hastalarımızın diş tellerine alışma dönemidir. Bu alışma dönemi kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı hastalarımız hiçbir problem yaşamazken bazı hastalarımızın dudak ve yanaklarında tahriş olması, dişlerde hafif ağrı ve çiğneme sırasında hassasiyet hissinin olmasından dolayı şikâyetler yaşamaktadır. Fakat bu tür şikâyetler en fazla 7-10 gün içerisinde geçmektedir ve tedavi sürecinde bazen seanslar arasında az da olsa tekrar oluşabilmektedir.


Tedavi sırasında ağrı ya da hassasiyet olur mu?

Diş telleri takılırken veya kontrollerinizdeki ayarlamalarda ağrı yaşanması nadir görülen bir durumdur. Diş telleri takıldığında, ilk birkaç gün yanakların ve dudakların iç yüzeyinde belli oranda tahriş ve dişlerde de çiğnerken ağrı olabilir. Bu tür rahatsızlıkların derecesi ne olursa olsun, bir hafta sonra diş tellerinize alışırsınız.


Ortodontik tedavi sırasında dişlerim zarar görebilir mi?

Ortodontik tedavi süresince ve sonrasında dişlerin temizliği ve bakımına özen gösterilirse, diş telleri nedeniyle herhangi bir leke oluşması söz konusu değildir. Genellikle beyaz leke olarak tespit edilebilen renk değişimleri, çürük başlangıç alanlarıdır.


Dişler düzeldikten sonra tekrar bozulma olur mu?

Ortodonti tedavisi bittikten, yani dişleriniz düzeldikten sonra diş telleriniz ortodontist tarafından çıkarılır. Bu noktadan sonra, dişlerin mevcut düzgün halini korumak için bir süre boyunca pekiştirme aygıtları kullanmanız gerekir. Eğer bu aygıtları Ortodonti uzmanı tarafından önerilen süre boyunca takmaz veya çok uzun süreyle kontrol yaptırmazsanız dişlerde bozulmalar olabilir.

 

Ortodontik bozukluklar tedavi edilmezlerse ne olabilir?

Tedavi gerektiren ortodontik sorunlara müdahale edilmezse dişlerdeki çapraşıklık ve iskeletsel bozuklular, çiğneme sorunları, çene kitlenmeleri ve eklem ağrıları, diş çürükleri, dişeti hastalıkları ileri boyutlara ulaşabilir. Diş kayıpları ve çene kitlenmeleri gibi ciddi problemlerle karşılaşılabilir.


Diş tellerine nasıl bakım yapılır?

Diş telleri takıldıktan sonra özel diş fırçalarıyla periyodik şekilde dişlerin fırçalanması gerekir. Ara yüz fırçaları ve diş ipleri ağız bakımı yapılırken kullanılır. Ağız suları ve gargaralar ile yiyeceklerin diş aralarında kalmalarına engel olmak gerekir.


Ortognatik cerrahi nedir ve nasıl uygulanır?

Ortodonti tedavisi ile çözülemeyen çenelere bağlı aşırı iskeletsel problemleri gidermek için çenelerin yer değişmesini sağlayan cerrahi operasyonlar gerekebilir. Bu duruma ortognatik cerrahi denir. Bazı durumlarda hafif bazı durumlarda ise ağır vakalar ortognatik cerrahi uygulaması gerektirebilmektedir.


Ortodontik tedavi sırasında hangi aralıklarla doktor kontrolü gerekmektedir?

Ortodontik tedavi sırasında genellikle 4-8 hafta arasında değişen rutin aylık kontroller öngörülmektedir. Bazı hastalarda ise kısa dönem kontrol için 1 ya da 2 haftalık randevular da verilmektedir. Çoğunlukla bu randevular önceden bellidir ve hastaya uygun olacak şekilde planlanmaktadır.


Ortodontik tedavi sırasında meydana gelen braket kopması ya da şiddetli ağrı gibi durumlarda ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle hekiminize mutlaka haber verin ve size önerilerini uygulayın. Herhangi bir teliniz koptuğunda bu kopan parçayı kontrol ederek direk çıkarmaya çalışmayın. Sallanan veya ağız içerisinde serbestleşmiş kısmı çıkartabiliyorsanız güvenli bir şekilde uzaklaştırın. Ortodontistiniz randevunuzda kopan teli tekrar yapıştıracaktır. Herhangi bir şekilde tel batması varsa batan yere ortodontistinizin daha önce vermiş olduğu mumu koyabilir, mumunuz yoksa bir parça şekersiz sakızı da telin sivri ucuna yerleştirebilirsiniz. Takıp çıkartılan apareylerde herhangi bir kırılma olursa hekiminize mutlaka haber veriniz. Eğer aparey ağızda durabiliyorsa, randevunuza kadar apareyinizi takmaya devam edebilirsiniz.