Oturum Aç

 Hasta Bilgilendirme

Endodonti Nedir?

Dişin ağız içerisinde görünen kuron kısmı ve bir de çene kemiği içerisinde kalan kök kısmı bulunmaktadır. Dişler, birkaç tabakadan oluşmaktadır. En dış katman; dişeti sınırının üzerinde görülen mine tabakasıdır. Mine tabakasının altında ise dentin bulunur. Dişin sert olan mine ve dentin dokusunun altında ise yumuşak bir bağ dokusu olan ve dişin canlı kısmını oluşturan pulpa dokusu bulunmaktadır. Pulpa dokusu, halk arasında "dişin siniri" olarak da bilinir. Pulpa dokusu dişin canlılığını ve beslenmesini sağlar. Bir dişin büyüme ve gelişmesi sırasında pulpanın görevi onu beslemektir. Pulpa dokusu hasarları meydana geldiğinde ağrı oluşabilmektedir. Endodonti, diş pulpasına kadar ilerlemiş olan problemler ile ilgilenen ve tedavisini yapan diş hekimliği dalıdır.

Beş yıllık diş hekimliği eğitimini tamamladıktan sonra, pratik ve teorik eğitimini endodonti bölümünde yapmış ve uzmanlığını bu bölümde tamamlamış hekimlere endodontist adı verilir.

endodonti.JPGendodonti-1.JPG

​Kanal Tedavisi Neden Yapılmalıdır?

Pulpa zarar görüp iltihaplandığında, kendini iyileştirebilme özelliği olmadığı için ölür. Diş çürüğü veya darbe sonrası bakteriler pulpaya ulaştığında iltihaplanmaya neden olur. Böyle bir durumda çiğneme sırasında, soğuk-sıcakta aşırı hassasiyet ve ağrı olabileceği gibi ağrı kesiciler ile giderilemeyen ve kendiliğinden başlayan bir ağrı da gelişebilir.

Ağrı veya şişliğin oluştuğu durumlarda hekime başvurmak önemlidir. Hekime başvurulmadan kullanılan ilaçlar, özellikle de antibiyotikler, ağrınızı geçici bir süre azaltabilir fakat ağrıya asıl neden olan etken pulpa dokusunun hasara uğraması olduğu için tedavi şarttır. Ayrıca, doktor tavsiyesi olmadan kullanılan antibiyotikler, direnç gelişmesine neden olabilmekte ve tedaviyi zorlaştırmaktadır.

Pulpa iltihabı devam ederek kökü çevreleyen çene kemiğine doğru yayıldığı durumlarda, bu bölgede kemik yıkımına neden olabilmektedir. Uzun süre tedavi edilmeyen dişler çekime kadar gidebilmektedir.​

endodonti-2.JPGendodonti-4.JPG
endodonti-5.JPGendodonti-3.JPG