Oturum Aç

 Sıkça Sorulan Sorular

Panoramik röntgen çekilmesi zorunlu mudur?

Günümüz diş hekimliğinde hastalık ortaya çıkmadan önlemek ya da erken teşhis koymak ve sorunlar ilerlemeden tedavi edebilmek için rutin olarak panoramik röntgen almak neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca şüphelenilen kist ve tümör vakalarında, gömülü diş ya da implant gibi  cerrahi bir işlem öncesinde kemiğin durumunu görmek için panoramik röntgen almak gerekir.

Diş röntgeni çekilirken alınan radyasyonun ne gibi zararları verdır?

Diş hekimliğinde kullanılan cihazlarla ve bu amaçlı tekniklerin kullanımı ile ilgili olarak hastaların çok fazla radyasyona maruz kalması söz konusu değildir. Ülkemizde hastalar için yıllık izin verilen maksimum tıbbi tetkik dozu 1 miliSievert (mSv)'dir. Bir periapikal radyografi için doz 0,0015 mSv-0,005 mSv, 1 panoramik radyografi için ise 0,008-0,024 mSv'dür. Bu dozlarla yıllık dozları aşmak mümkün değildir. Her ne kadar alınan radyasyon dozu düşük de olsa radyografi çekimi esnasında hastalara kurşun önlük ve tiroid koruyucu giydirilmektedir. Bu sayede gereksiz radyasyonun hastanın diğer organlarına ulaşması engellenmektedir.
 

Hamilelik döneminde diş röntgeni çektirmek sakıncalı mıdır?

Gerekmedikçe hamileler diş sorunları için röntgen çektirmekten kaçınılmalıdır. Eğer gerekliyse kurşun önlük giyilerek çekilmelidir.

Eski röntgenlerimi saklamam gerekir mi?

Eğer elinizde bulunan röntgen filmleri teknik olarak sorunlu ya da şimdiki durumunuzu yansıtmayacak kadar eski ise muayene sırasında kullanılması uygun değildir. 6 aydan daha eski röntgen filmlerinin yerine yenisi çekilmelidir. Fakat eski röntgen filmlerinin muayene sırasında yanınızda bulundurulması şimdiki durumla eski durumun kıyaslanması açısından faydalıdır. Bu nedenle eski röntgen filmleri atılmamalı muayeneye gelirken getirilmelidir.

Dental volumetrik tomografi ne için gerekir?

Dental volumetrik tomografi x-ışını kullanılarak incelemek istenen bölgenin üç boyutlu görüntüsünü oluşturmaya yönelik bir radyografi yöntemidir. Dental volumetrik tomografi ile 2 boyutlu radyografi yöntemleriyle görüntülemeyen detaylar görülebilmektedir.

Tıpta kullanılan tomografi cihazlarına göre %90'a varan oranda daha az radyasyon ile görüntüleme gerçekleşmektedir. Görüntü kalitesi çok yüksektir. Yüksek teşhis detayı ve ölçüm doğruluğu veren bu radyografi çeşidi  cerrahi tedavilerden endodontik tedaviye kadar her türlü tedavide yol gösterici olmaktadır.