Oturum Aç

 Sıkça Sorulan Sorular

Estetik diş hekimliği nedir                                                        

Estetik diş hekimliği; diş ve diş etleri üzerine yapılan çeşitli uygulamalar ile estetik görüntü, konuşma bozuklukları ve kaybedilmiş fonksiyonların iyileştirilmesidir.

Porselen lamina nedir

Porselen laminalar, özellikle ön grup dişlerde diş dokusundan çok az veya hiç preparasyon gerektirmeden uygulanabilen restorasyonlardır. Porselenin fiziksel özelliklerinin güçlendirilmesi çok daha ince yapılabilmelerini sağlamıştır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Zirkonyum destekli protezlerin avantajları

Metal destekli seramiklere göre daha estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Ayrıca porselenin dokularla olan uyumunun çok iyi olması yapılan restorasyonların uzun yıllar boyunca sağlıklı olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Alt yapıda metal yerine porselen kullanılması ışık geçirgenliğine izin vermekte bu da daha estetik ve doğal protezlerin yapılmasını sağlamaktadır. Metal destekli seramiklerin özellikle dişlerin boyun kısımlarında oluşturdukları grimsi renklenmeler engellenmiş olmaktadır. Özellikle metal allerjisi olan bireylerde anti allerjik özelliğinden dolayı zirkonyumun kullanılması bu problemi çözecektir.

İmplant nedir

İmplantlar, doğal dişlere alternatif olarak kullanılabilecek en iyi materyallerdir. Sabit protezlerde özellikle tek diş eksikliklerinde komşu dişlerin preparasyonlarına gerek kalmadan eksikliğin kapatılabilmesi, fazla diş kaybının olduğu durumlarda hareketli protez yerine sabit protez yapılabilmesi en önemli avantajlarıdır. Bunun yanında total protezlerin en büyük dezavantajı olan protez oynaması da engellenmiş olmaktadır.

Hareketli protezlerin bakımı nasıl olmalı

Hareketli protezler her yemekten sonra mutlaka çıkartılmalı ve üzerindeki gıda artıkları su altında temizlenmeli ve ağız su ile çalkalanmalıdır. Gün sonunda sıvı el sabunu ile fırça kullanarak temizlenmelidir. Protez temizleyici özel efervesan tabletler haftada 3 defa kullanılmalıdır. Protezler kesinlikle çamaşır suyu gibi çözücü içeren sıvılar içinde bekletilmemelidir.

Total protezler tat almayı engeller mi?

Tat duyusu tamamen dil ile alakalıdır. Damağın tat almayla hiç bir alakası yoktur.

Total protezlerde karşılaşılan problemler nelerdir

Üst protezlere oranla alt protezlere alışmak daha zordur. Dil alt protezin oynamasına neden olmaktadır. Dil, dudak ve yanağın ısırılması normaldir. Yemeklerin çift taraflı alınması çiğneme işleminin daha rahat olmasını sağlayacaktır.