Oturum Aç

 Genel Bilgiler

Herhangi bir nedenle diş/dişler ve ağız dokuları kaybedilebilir. Yerlerine, çeşitli malzemeleri kullanarak protezler hazırlanır. Hastaya çiğneme ve konuşma işlevleri, estetik, rahatlık ve sağlığı kazandırılır. Sabit, hareketli bölümlü, hareketli tam, implant destekli protezler protez çeşitlerini oluşturur.

Sabit Protezler

Diş çürüğü ve kırığı gibi ileri derecede madde kaybı olan dişler ve şekil, boyut ve renk sorunu olan dişlerden başka, herhangi bir nedenle diş veya dişlerin kaybında yapılan, hasta tarafından takılıp çıkarılamayan ve diş/dişler üzerine yapıştırılan protez türüdür. Sabit protezler dental altın, metal destekli porselen, tam porselen gibi maddeler ile yapılabilir ve beraberinde protez bağlantı parçaları da kullanılabilir. Ayrıca çeşitli post-kor (kanal vidası), inley ve onley uygulamaları da vardır.  Protezler, hem klinik hem de laboratuvar işlemlerini bir arada yürüterek hazırlanır.

Hareketli Protezler

1. Hareketli Bölümlü Protezler Bir veya birden fazla diş eksikliklerinde, dişler ve dokular-damaklar tarafından desteklenen, akrilik veya akrilik ve metalden yapılan hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir. Bu tür protezlerin tutuculuğu ağızda mevcut bulunan dişlere gelen ve özel tasarlanan kancalar (kroşeler) ve/veya hassas tutucular ile sağlanır. Protezler ile ilgili her türlü planlama, hekiminiz tarafından yapılır. Protezler, hem klinik hem de laboratuvar işlemlerini bir arada yürüterek hazırlanır.

2. Hareketli Total Protezler Üst ve/veya alt çenelerdeki dişlerin tamamen eksikliğinde dokular-damaklar tarafından desteklenen, plastik ve/veya metalden yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir. Protezler, hem klinik hem de laboratuvar işlemlerini bir arada yürüterek hazırlanır.

İmplant Üstü Protezler

İmplantlar, eksik dişlerin tamamlanmasında kullanılan bir yöntemdir. İmplantın bir parçası cerrahi işlemle kemik içine doğal diş kökü gibi yerleştirildiği için, hastalar implantları gerçek diş gibi hissederler ve kullanırlar. Bu işlem genellikle lokal anestezi ile yapılır. İmplantların çene kemiği ile kaynaşmasını takiben üzerine sabit veya hareketli protezler uygulanır. Protezler, hem klinik hem de laboratuvar işlemlerini bir arada yürüterek hazırlanır.